Kategorie
Rozwój osobisty

Gap Year – co to jest i czy warto?

Gap Year (czyli rok przerwy) to czas przed rozpoczęciem studiów, kiedy uczniowie biorą wolne, aby odkrywać swoje zainteresowania, pracować lub zaoszczędzić pieniądze na szkołę. Jest to czas, który mogą poświęcić na podróże lub pracę jako wolontariusze. Gap Year pomaga młodym ludziom wybór odpowiedniej drogi życiowej, jednocześnie ich umiejętności przydatnych w przyszłej karierze.

Z tego tekstu dowiesz się:

  • co to jest Gap Year?
  • jakie są zalety roku przerwy?
  • jakie są wady wzięcia Gap Year?

5 powodów dla których warto zrobić sobie rok przerwy

Choć Gap Year wciąż nie jest specjalnie popularny w Polsce, to liczba robiąca sobie rok przerwy rośnie z każdym rokiem. Korzyści z nich płynące mogą zmienić życie, więc warto je rozważyć, jeśli myślisz o powrocie do szkoły jesienią.

Oto pięć – mam nadzieję, przekonujących – powodów, dla których może być warto zrobić sobie rok przerwy:

1) Gap Year daje czas na zbadanie swoich zainteresowań

Jeśli nie masz pojęcia, co chcesz od życia, a następnie gap year może dać ci trochę kierunku, dając Ci czas na odkrywanie swoich zainteresowań. Jeśli nie jesteś pewien, co Cię pasjonuje, to czas wolny może pomóc Ci to odkryć. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli gap year jest wypełniona wolontariatem lub coś ekspozycji ciężki, który pozostawia dużo wolnego czasu na introspekcji.

2) Rok przerwy daje Ci szansę na odkrycie siebie

Rok przerwy w nauce to szansa na odkrycie siebie. Daje Ci czas na nowe doświadczenia, które mogą pomóc w kształtowaniu Twojej przyszłości, a także odpocząć od typowej presji nastolatków. Ten rodzaj odpoczynku pomaga poprawić samoocenę i poczucie własnej wartości, co może być kluczowym czynnikiem w osiągnięciu udanego życia po ukończeniu szkoły średniej. Im więcej wiedzy masz wiedzę o sobie, tym lepiej zrozumiesz, czego chcesz od życia.

3) Zdobywasz doświadczenie w świecie rzeczywistym

A gap year daje rzeczywiste doświadczenie, które może pomóc w uzyskaniu pracy po studiach. Jeśli pracujesz, to ten rodzaj zarządzania czasem pod twoim paskiem pomaga zwiększyć szanse na zatrudnienie. Wolontariat pomaga uczyć umiejętności które można wykorzystać w każdej branży.

4) Lata przerwy są dobre dla Twojego portfela

Lukę roku stawia pieniądze w kieszeni, co jest kluczowe, jeśli myślisz o pójściu do college’u wkrótce. Czy pracujesz w ciągu roku, czy nie, mieszkając w domu pozwala zaoszczędzić dużo czasu na wydatki, takie jak czynsz i jedzenie. Ta strona oferuje listę stypendiów dla studentów gap year .

5) Możesz nauczyć się zarządzania czasem i niezależności

Gap years uczą cię o świecie i jak być niezależnym. Dają Ci szansę nauczyć się radzenia sobie z odpowiedzialnością, co będzie ważne po studiach, jeśli chcesz odnieść sukces. Wiele dzieci ma już pracę przed powrotem do szkoły, dzięki czemu są lepiej przygotowani, aby skupić się na szkole.

Ludzie, którzy już wzięli gap year mieli wspaniałe rzeczy do powiedzenia na ten temat. Jeden z uczestników badania powiedział, że „pomogło mi to odkryć, co jest moją pasją”, podczas gdy inny zgłosił, że „pozwoliło mi to czas dojrzeć i rozwijać się” Nawet jeśli jesteś pewny swojego wyboru aby wrócić do szkoły, gap year może pomóc Ci w pełni wykorzystać doświadczenie zdobyte na studiach.

Co to jest Gap Year?

Gap year to czas przed studiami, kiedy studenci biorą wolne, aby odkrywać swoje zainteresowania, pracować lub oszczędzać pieniądze na szkołę. Jest to czas, który mogą spędzić na podróżowaniu lub wolontariacie. Gap Year pomaga młodym ludziom wybrać właściwą ścieżkę życiową, a jednocześnie ich umiejętności przydają się w przyszłej karierze zawodowej.

Jakie są wady Gap Year?

Luka w nauce to okres czasu pomiędzy szkołą średnią a studiami, w którym ludzie mogą odkrywać świat, pracować jako wolontariusze lub odnaleźć swoje pasje, ma wiele zalet.

Wiele osób ma mieszane uczucia co do podejmowania gap year, ponieważ może to prowadzić do długoterminowego bezrobocia lub niedostatecznego zatrudnienia, ale istnieje również wiele korzyści, które pochodzą z tej możliwości, takich jak zwiedzanie świata.

  • Ludzie, którzy biorą gap year często nie chodzą do szkoły i tracą okazję do nawiązania kontaktów z pracodawcami w swojej dziedzinie
  • Po przerwie, mogą wrócić do pracodawcy z lukami w CV i zostać pominięci przy szukaniu pracy. W związku z tym Gap Year może prowadzić do długotrwałego bezrobocia i niedostatecznego zatrudnienia
  • Kosztują dużo pieniędzy i czasu
  • Trudno jest wrócić po przerwie i zacząć studiować lub pracować nad tym, co się chciało, ponieważ może się zdarzyć, że straciłeś swoje umiejętności i pasję
  • Gap year może powodować problemy z ponownym wejściem do szkoły lub pracy
  • Gap year może nie zapewnić niezbędnych umiejętności

Jeśli rozważasz przerwę od szkoły, oto kilka rzeczy, które powinieneś wziąć pod uwagę: Czy chcę tej przerwy od szkoły? Skąd będą pochodzić pieniądze? Co będę robić w tym czasie? Czy moje obecne kursy zostaną przeniesione po powrocie? Jak ta przerwa wpłynie na moją przyszłą karierę?

Chociaż można znaleźć pomocne porady online, zawsze najlepiej jest skonsultować się z rodzicami przed podjęciem jakichkolwiek decyzji o podjęciu gap year

Korzyści z podjęcia gap year są niezliczone, ale najbardziej powszechną korzyścią są nowe doświadczenia i wspomnienia, które można zdobyć w tym czasie. Zwiedzanie świata, praca nad sobą, zdobywanie doświadczenia życiowego – to wszystko przemawia za zrobieniem sobie roku przerwy. Czy ty zdecydujesz się na niego przed rozpoczęciem nowego rozdziału w życiu?