Kategorie
Rozwój osobisty

Ćwiczenia na poczucie własnej wartości

Poczucie własnej wartości jest podstawą naszej samooceny, ale nie każdemu łatwo jest czuć się dobrze we własnej skórze. Możesz wypróbować niektóre z tych ćwiczeń, które mogą pomóc Ci poczuć się lepiej o sobie i dać Ci siłę, aby zrealizować swój pełny potencjał. Te ćwiczenia sprawią, że poczujesz się pewniej we wszystkich dziedzinach życia, jeśli tylko poświęcisz im odrobinę czasu!

Wiele osób czuje się niepewnie w związku ze swoim wyglądem, osobowością, talentami i umiejętnościami. Może to prowadzić do problemów z poczuciem własnej wartości, co z kolei może negatywnie wpływać na zdolność do osiągnięcia pełni własnego potencjału.

Na szczęście istnieje wiele sposobów na poprawę tej sytuacji. Poniżej przedstawiamy kilka ćwiczeń, które sprawią, że poczujesz się pewniej we wszystkich obszarach swojego życia. Jedyne, czego potrzebujesz, to poświęcić na to trochę czasu!

To co, gotowi?

Ćwiczenie 1: Powtarzaj pozytywne afirmacje

Pozytywne afirmacje to niezwykle potężne stwierdzenia, które mogą zmienić sposób, w jaki postrzegasz siebie. Te frazy powinny opisywać wszystko, w co chcesz wierzyć na swój temat.

Na przykład: „Jestem piękna”, „jestem zabawny”, „podobam się kobietom”, „jestem inteligentna”.

Jeśli będziesz słyszeć te wiadomości w kółko, twój mózg w końcu zaakceptuje je jako prawdziwe!

Proste, prawda?

I pewnie uważasz, że trochę głupie?

Nic bardziej mylnego! To bardzo prosta, ale niezwykle skuteczna metoda. Naprawdę, nie musisz czuć wstydu powtarzając pozytywne afirmacje – przecież nikt o tym nie musi wiedzieć!

Wiesz, co? Mam prośbę: zacznij już teraz. Zamknij oczy i cicho wyrecytuj kilka pozytywnych zdań o sobie. I od tej pory, kiedykolwiek będziesz kilka sekund wolnego czasu, ponownie zamknij oczy i znów wyrecytuj te same frazy.

Powtarzaj je na głos każdego dnia, aż staną się dla Ciebie prawdą!

Ćwiczenie 2: Kultywuj wdzięczność

W sztuce wdzięczności ukryta jest ogromna moc. Im bardziej nauczysz się być wdzięcznym za rzeczy, które zdarzają się każdego dnia, tym więcej szczęścia i sukcesu będziesz przyciągać!

Świetnym sposobem na kultywowanie wdzięczności jest założenie „dziennika wdzięczności”, w którym będziesz zapisywać swoje codzienne błogosławieństwa każdego wieczoru przed snem.

Możesz również użyć aplikacji lub kartki papieru, aby to zrobić.

I teraz: kiedy tylko poczujesz się przygnębiony, po prostu spójrz na listę. W ten sposób przypomnisz sobie, że w życiu przydarzyło Ci się wiele wspaniałych rzeczy.

I wydarzyły się one tylko dlatego, że żyjesz!

Ćwiczenie 3: Praktykuj medytację uważności (Mindfulness Meditation)

Medytacja uważności (Mindfulness) to ćwiczenie, które wymaga dużo cierpliwości i może być trudne dla niektórych osób. Jest to jednak świetny sposób na rozwinięcie poczucia własnej wartości, poprzez bycie bardziej świadomym siebie i swojego otoczenia.

Aby praktykować medytację mindfulness, usiądź na poduszce lub na krześle z wyprostowanymi plecami i zamknij oczy. Oddychaj głęboko przez 15 minut, koncentrując się na tym, co słyszysz, czujesz, smakujesz, widzisz i czujesz . Kiedy poczujesz, że masz ochotę wstać, nie spiesz się i powoli otwórz oczy.

Zacznij medytować każdego dnia, aby poprawić poczucie własnej wartości i bardziej cieszyć się życiem!

Ćwiczenie 4: Wyjdź ze strefy komfortu

Niemożliwe jest, aby czuć się pewnie w obliczu strachu i niepewności. Jedynym sposobem na pozbycie się tego uczucia jest codzienne wychodzenie poza swoją strefę komfortu.

Jeśli masz wrażenie, że czujesz się komfortowo, spróbuj czegoś nowego! Poznaj jakieś nowe miejsce lub nowych ludzi. Spróbuj aktywności, której nigdy wcześniej nie próbowałeś. Idź na zakupy po ubrania, których normalnie byś nie założyła. Zrób coś fajnego z przyjaciółmi, którzy zachęcą cię do spróbowania czegoś nowego.

Z czasem zauważysz, że coraz łatwiej jest Ci czuć się dobrze z samym sobą i ze swoimi osiągnięciami!

Ćwiczenie 5: Wybierz sobie dietę i się jej trzymaj

Tak, wiem. Na pewno wyda Ci się to głupie. Ale wiesz co?

Jesteś tym, co jesz.

Zdrowe życie przynosi wiele korzyści, w tym większą siłę psychiczną i pewność siebie. Jeśli ciągle jesz śmieciowe jedzenie lub niezdrowe produkty, to nawet nie zdajesz sobie sprawy, jak mocno twoje poczucie własnej wartości może na tym cierpieć.

Zacznij przestrzegać planu zdrowej diety, aby zasilić swoje ciało. Dzięki temu poprawi się twoja sylwetka i zyskasz zupełnie nowe siły do życia!

Ćwiczenie 6: Dołącz do klubu lub organizacji

Dołączenie do klubu lub organizacji może być bardzo satysfakcjonujące i wzmacniające. Jest to najlepszy sposób na nawiązanie nowych znajomości i poznanie nowych ludzi, którzy w Ciebie wierzą!

Organizacje podnoszą samoocenę, dając Ci poczucie celu, co pomoże Ci poczuć się pewniej we własnej skórze.

A może potrzebujesz pomocy specjalisty?

Jeśli czujesz się szczególnie mało pewna siebie lub zmagasz się z depresją, dobrym pomysłem może być poszukanie profesjonalnej pomocy psychologicznej.

To żaden wstyd! Każdy ma chwile, kiedy czuje się mało pewny siebie, ale nie trwa to długo, jeśli pracujesz z profesjonalistą nad swoim zdrowiem psychicznym.

Dlaczego poczucie własnej wartości jest ważne?

Nie osiągniesz sukcesu w żadnej dziedzinie życia, jeśli nie będziesz czuć się dobrze ze sobą – na pewno już gdzieś słyszałaś lub słyszałeś te słowa. To banalne stwierdzenie, któremu wprawdzie trudno odmówić słuszności, ale które niekoniecznie musi przekonać nieprzekonanych.

Zamiast tego, myślę że lepiej będzie, gdy powiem coś o sobie. A więc…

Nie mogę wyobrazić sobie niczego bardziej wartościowego, niż ćwiczenia pewności siebie. Bo nie ma też nic istotniejszego, niż poczucie własnej wartości. Jest ono ważne w rozwoju moich dzieci. Jest niezbędne w rozwoju mojej kariery. I wreszcie, jest absolutnie kluczowe dla mojego zdrowia psychicznego.

Myślę, że moja samoocena i pewność siebie to coś, nad czym muszę pracować każdego dnia. Mam świadomość, że praca nad swoją samooceną jest podróżą na całe życie i wymaga nieustannej pracy.

Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że najważniejszą rzeczą podczas pracy nad poprawą poczucia własnej wartości, jest znalezienie sposobu, który zadziała w konkretnym przypadku. W Twoim przypadku. Spróbuj jednego z sugerowanych działań i zobacz, czy to pomoże Ci poczuć się lepiej z samą sobą!